سوالات متداول

1) پرداخت یاری چیست؟

موضوع فعالیت شرکت های پرداخت یار ارائه خدمات پرداخت و نظارت بر عملکرد پذیرندگان پشتیبانی شده پس از اتصال آنها به شبکه الکترونیکی پرداخت است. شرکت‌ های پرداخت یار با همکاری شرکت‌ های ارائه کننده خدمات پرداخت (PSP) می‌ توانند گستره وسیعی از خدمات پرداخت از قبیل درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم (IPG)، درگاه پرداخت واسط، لینک پرداخت شخصی، فاکتورآنلاین و... را ارائه دهند. شرکت های پرداخت یار تلاش می ‌کنند تا فرآیند دریافت درگاه پرداخت اینترنتی (IPG) را تسهیل کرده و در مدت زمان کوتاهی پس از ارائه مدارک، درگاه پرداخت اینترنتی را برای پذیرندگان فعال کنند. شرکت های پرداخت یار مجاز شاپرک در این لینک قابل مشاهده است.

 

2) چرا باید از پی فا استفاده کنیم ؟

باتوجه به روند سخت و پیچیده پرداخت ها برای شرکت ها و استارت آپ های کوچک، ما با ارائه سرویس پی فا سعی بر آن داریم که شما در سریع ترین زمان ممکن بتوانید هزینه ها را از مشتریان تان دریافت نمایید.در ضمن بی نیاز از داشتن وب سایت شما میتوانید درگاه پرداخت اختصاصی داشته باشید.
تمام افرادی که حساب بانکی دارند نیز میتوانند با تبدیل شماره 26رقمی شبا و شماره 16رقمی کارت خود به یک آیدی کوچک و اختصاصی به نام خود ، از فناوری های روز پی فا در تسهیل روند دریافت پول از طرف حسابهایشان لذت ببرند. جالب است بدانیم که هنگام پرداخت وجه به درگاه شما ، پیامکی برای پذیرنده ارسال میشود همراه با مبلغ و نام پرداخت کننده که خدمات پیامکی پی فا هم کاملا رایگان وبدون هزینه است

 

3) روند ثبت نام و فعال سازی حساب کاربری چگونه است ؟

با مراجعه به صفحه اول سایت و کلیک بر روی لینک ثبت نام که در بالا صفحه قرار دارد، وارد بخش ثبت نام خواهید شد.

 

4) چه مدارکی جهت دریافت درگاه پرداخت اینترنتی مورد نیاز است؟

مشتریان حقیقی پی فا می‌بایست اسکن کارت ملی و شناسنامه‌ی خود را در پنل کاربری پی فا آپلود کنند تا فرایند احراز هویت توسط کارشناسان پی فا طی شود. همچنین اضافه‌کردن شماره شبا نیز جهت انجام تسویه‌ها مورد نیاز است. مشتریان حقوقی برای عضویت در سیستم پرداخت  باید    تصویر برابر با اصل شده آگهی تاسیس، آخرین روزنامه رسمی شرکت، تکمیل  مهر و امضای قرارداد پذیرندگی، تکمیل مهر امضا تعهد نامه پذیرندگان، تصویر برابر با اصلی شده کارت ملی و یا شناسنامه (اشخاصی که حق امضاء دارند)،گواهی تایید شماره شبا از بانک را در پنل کاربری پی فا آپلود کنند تا فرایند احراز هویت توسط کارشناسان پی فا طی شود.

 

5) بعد از پرداخت توسط مشتری، پول چه زمانی به حساب بانکی من واریز می شود ؟

باتوجه به سیستم شاپرک و سازوکارهای بانک مرکزی، اگر پرداخت تا قبل از ساعت 22:00 انجام شده باشد، پول بین ساعت 16:30 تا 17:30 روز بعد به حساب شما واریز خواهد شد.
ولی اگر پرداخت بعد از ساعت 22:00 انجام شده باشد، پول پس فردا در همان ساعت 16:30 تا 17:30 به حساب شما واریز خواهد شد .اگر پرداخت در روزهای قبل از تعطیلات (مثلا پنجشنبه) انجام شده باشد، پول در اولین روز کاری (شنبه) به حساب شما واریز خواهد شد.

 

6) سقف و کف تراکنش در پی فا چقدر است ؟

در حال حاضر کف انتقال وجه در درگاه شخصی 1,000 تومان و سقف آن با توجه به سقف مجاز بانک مورد نظر است.

 

7) لینکی که صادر کرده ام پرداخت شده ولی پول به حساب من واریز نشده است ؟

اگر بعد از 24 ساعت پرداخت پول توسط مشتری شما، پول به حسابی که معرفی کرده اید واریز نشده است، لطفا با همکاران ما در بخش پشتیبانی بانکی تماس حاصل فرمایید تا در سریع ترین زمان ممکن این مورد پیگیری گردد.

 

8) یکی از خریداران قبل از تکمیل فرآیند خرید دکمه انصراف را زده، پول از حساب ایشان کسر شده اما فرآیند خرید تکمیل نشده است آیا پول به حساب ایشان باز میگردد ؟

با توجه به قوانین بانک مرکزی و شبکه شاپرک، وجه کلیه تراکنش های ناموفق، حداکثر ظرف مدت یک ساعت، به صورت اتوماتیک به حساب خریدار بازگشت داده میشود. در بعضی از مواقع نیز باتوجه به برخی مشکلات بانکی (مانند عدم پاسخگویی سوئیچ بانک صادر کنننده کارت) برگشت پول 48 تا 72 ساعت طول خواهد کشید.

 

9) آیا پرداخت کننده نیاز به ثبت نام دارد ؟

خیر، ولی در صورت داشتن حساب کاربری در پی فا تاریخچه ای از واریزی ها و دریافتی های خود خواهید داشت.

 

10) برای استفاده از پی فا چه مقدار هزینه باید پرداخت کنم ؟

استفاده از کلیه خدمات پی فا در بخش "درگاه پرداخت شخصی" برای کسانی که در آن حساب کاربری ایجاد می کنند و پذیرنده خدمات پی فا هستند رایگان است.

 

11) برای استفاده از پی فا در چه بانک هایی باید حساب داشته باشم ؟

برای استفاده از پی فا و دریافت وجه، فرقی نمی کند که شما و پرداخت کننده شما در چه بانکی حساب دارید. در هرکدام از بانک های کشور و هر نوع حسابی (جاری، پس انداز، سپرده و ...) که داشته باشید می توانید از پی فا استفاده کنید. فقط کافی است که شماره شبای حساب خود را داشته باشید.

 

12) برای استفاده از خدمات پی فا شرایط سنی وجود دارد؟

در صورتی که کاربر کمتر از هجده سال داشته باشد. با داشتن حساب بانکی (کارت بانکی) به نام خود می توانند ثبت نام نمایند.

 

13) درج شماره تماس ثابت در فرم ثبت نام ضروری است؟

بله احراز هویت پذیرندگان طبق دستورالعمل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ضروری و لازم است.

 

14) چگونه می توانم نام حساب کاربری را به نام کسب و کار تغییر دهم؟

تیکتی با موضوع درخواست تغییر نام کاربری با پیوست نمودن موارد ذیل، برای دپارتمان احراز هویت ارسال نمایید.

اسکن روزنامه رسمی به همراه آخرین تغییرات

اسکن آگهی ثبت رسمی به همراه آخرین تغییرات

نامه در خصوص معرفی فرد حقیقی به عنوان نماینده کسب و کار نامه میبایست دارای سربرگ و مهر رسمی باشد.

 

15) آیا امکان فعالسازی مجدد درگاه های مسدود شده می باشد؟

علت مسدود شدن درگاه ها شکایت از پذیرنده یا مشاهده تخلف از قوانین می باشد. در صورت مشاهده تخلف امکان رفع مسدودی وجود ندارد ولی در صورتی که علت شکایت باشد در صورتی که مشکل حل شود و پرداخت کننده اعلام رضایت نماید، درگاه مجددا فعال خواهد شد.

 

16) آیا به ازای هر تسویه حساب، کارمزد کسر می شود؟

خیر، تسویه حساب پایا بدون کارمزد و هزینه اضافی می باشد.

 

17) چرا کد فعال‌سازی را دریافت نمی‌کنم؟

-ممکن است به دلیل ضعف آنتن دهی اپراتور موبایل باشد، در این صورت با جابه‌جایی موبایل ممکن است این ضعف برطرف شود. در این شرایط پس از ۳۰ ثانیه می‌توانید بر روی گزینه‌ی ارسال مجدد کلیک کنید. در تلاش دوم پس از ۳۰ ثانیه با شما تماس تلفنی گرفته می‌شود و کد فعال سازی به شما اعلام می‌شود.

-ممکن است شماره موبایل را اشتباه وارد کرده باشید، در این شرایط گزینه‌ی اصلاح شماره موبایل را انتخاب کنید.

-ممکن است اتصال به اینترنت شما برقرار نباشد. می‌توانید پس از برقراری مجدد ارتباط اینترنتی دوباره تلاش کنید.

اگر کماکان مشکل حل نشد با مرکز پشتیبانی تماس بگیرید.

 

18) امنیت نرم‌افزارپی فا چگونه تامین می‌شود؟

پی فا تحت‌نظر بانک سامان و با رعایت اصول امنیتی مالی به ارائه‌ی خدمات پرداخت الکترونیکی می‌پردازد. اطلاعات مالی و شخصی شما در سطح بالا رمزنگاری شده و در سرورهای امن محافظت می‌شود. پی فا مطابق با قوانین PCI و قوانین جهانی کیف پول ISO توسعه یافته و امنیت در سطح بانکی با کسب امتیاز A+  محقق شده است.

احراز هویت ۲ مرحله‌ای است و از جدیدترین شیوه احراز هویت EMP استفاده شده است که بالاترین سطح امنیت رمز عبور را با بهره‌گیری از تکنولوژی نوین به جای روش‌های سنتی ارائه‌ می‌کند. مدیریت تقلب با نظارت لحظه به لحظه انجام می‌شود.

 

19) چه کسب و کارهایی می توانند از این خدمت استفاده کنند؟

پی فا در کمترین زمان زیر ساخت مالی برای شرکت‌های نوپا و متوسط را فراهم می‌کند و آن‌ها را قادر می‌سازد تا تمرکز را بر روی کسب و کار خود بگذارند. بنابراین در واقع تمام کسب و کارهای آنلاین و آفلاین می‌توانند از این خدمات استفاده کنند به ویژه کسب و کارهایی که نیاز به درگاه پرداخت سریع داشته باشند و یا نیاز به پرداخت مستقیم وجه از کیف پول به حساب بانکی داشته باشند. در این میان، پلتفرم ها به دلیل ماهیت دو سویه بودن کسب و کارشان می‌توانند از درگاه پرداخت جهت دریافت پول از مشتری نهایی و تسهیم پویای وجوه با فراهم‌کنندگان کالا و خدماتشان به صورت یکپارچه بهره کامل ببرند .

 

20) آیا استفاده از این خدمات نیاز به دانش برنامه نویسی دارد؟

در صورتی که از خدمات پایه استفاده بکنید نیازی به دانش برنامه نویسی ندارید و می‌توانید از طریق پنل تحت وب که در اختیار شما قرار می گیرند اقدام به دریافت وجه و یا پرداخت وجه نمایید. همچنین تمام این خدمات به صورت Open API در اختیار کسب و کارها قرار می‌گیرد و در صورت نیاز به پیاده سازی آن‌ها نیاز به افراد فنی و برنامه نویس وجود دارد البته پی فا برای ساده‌سازی فرایند پیاده‌سازی، پلاگین‌ها و کتابخانه‌هایی را پوشش نیاز اکثر برنامه‌نویس‌ها فراهم آورده است.

 

21) چرا کد ملی دریافت می‌کنید؟

علت دریافت کد ملی در پی فا، احراز هویت افراد است. تمام تلاش ما بر این است که امن بودن بستر پرداخت و دریافت وجه را برای شما تضمین کنیم. با در اختیار داشتن این اطلاعات، در صورت مغایرت اطلاعات هویتی و بانکی یک فرد از عملیات بانکی وی به جهت جلوگیری از جرایمی چون پول‌شویی و حمایت مالی از تروریسم جلوگیری خواهد شد. تمام اطلاعاتی که وارد‌ می‌کنید، به صورت رمزنگاری شده درآمده و به هیچ عنوان بازتاب عمومی نخواهند داشت.

22) پشتیبانی پی فا به چه صورت است؟

پشتیبانی پی فا به صورت شبانه‌روزی و ۲۴ ساعته از طریق پشتیبانی آنلاین داخل برنامه، ایمیل info@payfa.com و تلفن02126740475  در خدمت شماست.

 

23) چطور  شماره حساب را به شماره شبا تبدیل کنیم ؟

شماره شبا شماره ای است که مبین حساب شما در ایران است و کلیه اطلاعات شما را در خود دارد.این شماره در حساب های خارجی به نام IBAN شناخته می شود.شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار ً شبا ً نامیده می شود ، شماره ای است 24 رقمی با حروف IR شروع می شود که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند .شما می توانید این کد را با مراجعه به سایت بانکی که در آن حساب دارید و یا مراجعه حضوری به نزدیک ترین شعبه بانک مورد نظر،روی دسته چک، دفترچه حساب،موبایل بانک یا اینترنت بانک به دست آورید.

 

24) آیا این امکان وجود دارد که شماره حساب شخص دیگری را جهت تسویه وارد کنم؟

خیر، نام و مشخصات صاحب حساب بانکی و صاحب درگاه پرداخت باید یکسان باشد.

 

25) آیا تسویه حساب در روزهای تعطیل انجام می شود؟

تسویه حساب دارای دو مرحله می باشد: ابتدا پی فادرخواست شما را بررسی و تایید کرده، سپس بانک مبلغ را تایید و به حساب شما واریز میکند.از طرف پی فا، تمامی درخواستهای تسویه حساب در تمامی روزهای هفته بررسی و تایید میگردند.از طرف بانک، تسویه حساب به صورت شتاب در تمامی روزها انجام شده اما به صورت پایا فقط در روزهای غیر تعطیل انجام می گردد.

 

26) آیا برای داشتن درگاه پرداخت نیازی به نماد اعتماد می باشد؟

خیر، داشتن نماد اعتماد و یا گذاشتن لوگو نماد اعتماد در سایت اجباری نمی باشد. اما توصیه میکنیم که نماد اعتماد را برای وب سایت خود تهیه نمایید.

 

27) آیا وبلاگ ها هم می توانند از خدمات پی فا استفاده کنند؟

بله وبلاگ ها مانند وب سایت ها می توانند با استفاده از "ورود-عضویت" از خدمات پی فا استفاده نمایند.

 

28) آیا محدودیتی در تعداد درگاه های دریافتی وجود داره ؟

خیر شما می توانید در پنل کاربری خود کلیه وب سایت های خود را معرفی و به درگاه پرداخت متصل نمایید و محدودیتی در این خصوص وجود ندارد

 

29) درگاه پرداخت اینترنتی (IPG) چیست؟

درگاه پرداخت اینترنتی به دارندگان کارت های بانکی عضو شتاب امکان می دهد تا بدون مراجعه حضوری، کالا و خدمات مورد نظر خود را از طریق اینترنت خریداری و وجه آن را به صورت آنلاین پرداخت کنند. مشتری پس از ورود به درگاه پرداخت اینترنتی می تواند با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود شامل شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و کد اعتبارسنجی (CVV2) پرداخت خود را به آسانی انجام ‌دهد.