رئیس کل بانک مرکزی در جمع نمایندگان فعالان فناوری مالی (فین تک) بیان کرد: در دوره جدید در بانک مرکزی، تعمیق و گسترش حوزه فناوری مالی و نوین را در مباحث بانکی با جدیت مضاعف پیگیری می کنیم.

نشست هم اندیشی فعالان فین تک با رئیس کل بانک مرکزیدر راستای حمایت عملی از شرکت های دانش بنیان و فناوری های نوین، نخستین نشست هم اندیشی فعالان فناوری های مالی ایران با حضور، دکتر علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در تاریخ دهم اردیبهشت ماه برگزار شد.
در ابتدای این نشست رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: در دوره جدید بانک مرکزی، تعمیق و گسترش حوزه فناوری مالی و نوین را در مباحث بانکی با جدیت مضاعف پیگیری می کنیم. این حوزه در مباحث بانکی بسیار مهم است و اگر می خواهیم در صنعت بانکداری پیشرفت داشته باشیم، بدون نگاه به فناوری‌ های نوین مالی امکان پذیر نیست بنابراین همفکری ما و شما در این زمینه مهم است.
وی ضمن اشاره بر تجربیات خود در سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در دوره تصدی بر سازمان بورس از ابتدا معتقد بودم که تالار های منطقه ای بورس به صورت فیزیکی گسترش پیدا کند، اما پس از آن به این نتیجه رسیدم که باید به سمت توسعه فضای معاملات برخط حرکت کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در آن مقطع زمانی گسترش معاملات بر خط منجر به تسهیل دسترسی مردم به بورس و بازار سرمایه شده بود، که با استناد بر آن معتقدم، باید دسترسی مردم به نظام بانکی، خدمات و تسهیلات آن سهل شود که در این خصوص حوزه فناوری های مالی می تواند نقش مهمی داشته باشد. به ویژه آن که در سال های اخیر با شکل گیری فناوری های جدید همچون بلاک چین، شاهد تحولاتی هستیم. به بیان بهتر وجود چنین فناوری هایی موجب می‌ شود که حتی نحوه خدمت رسانی نیز دستخوش تحول شود، برای مثال ارزیابی ها و اعتبارسنجی ها می‌ تواند به گونه ای دیگر انجام شود.
دکتر صالح آبادی افزود: دوره مدیریت من دوره ای است که فناوری های مالی باید در کشور رشد و توسعه پیدا کند و این مبنای توسعه نظام مالی و بانکی کشور خواهد بود. علاوه برآن تلاش می‌شود، تعاملات بانک مرکزی و شرکت‌های تابع آن با حوزه‌های فناوری مالی گسترش یابد.
وی یادآور شد: امروزه تسهیلات باید به شخص حقیقی یا حقوقی معتبر اعطا شود و این نگاه سنتی که وثیقه باید معتبر باشد، تغییر کند. در همین زمینه مفهوم اعتبار به جای پول نیز بسیار مهم است و به طور ستنی این نگاه وجود دارد که باید مسائل با پول برطرف شود در حالی که اعتبار خود راهکاری در این زمینه است.
بنا بر سخنان دکتر صالح آبادی، قرارداد‌های هوشمند، رگ تک، ساپ تک، درآمد‌های غیرمشاء و نظارت بر مصرف صحیح تسهیلات در شبکه بانکی، کیف پول الکترونیک، بانکداری باز، هوش مصنوعی، بلاک چین از جمله موضوعات مهم، راهبردی و حائز اهمیت در شبکه بانکی است.
صالح آبادی خاطرنشان کرد: امیدوارم این جلسه آغاز و سرمنشأیی برای تحول دیجیتال در نظام بانکداری کشور باشد. پیشنهاد مشخص من تشکیل کارگروه تخصصی فین تک ها با محوریت شرکت ملی انفورماتیک و با حضور همکاران ما از حوزه فناوری و نظارت بانک مرکزی، شرکت های مرتبط و تشکل ها و شرکت های خصوصی است. بدین واسطه شرکت های بخش خصوصی و تشکل ها می‌ توانند موضوعات را در این کارگروه مطرح و بررسی کنند و موضوعات برای تصمیم گیری نهایی به هیأت عامل بانک مرکزی اعلام شوند. همچنین ضروری است که در بازه های زمانی برای مثال هر سه ماه یک بار یا زودتر، این کارگروه و تصمیماتش پایش شود.
رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: اخیراً نیز سندباکس بانک مرکزی تصویب شده است و به زودی با محوریت شرکت ملی انفورماتیک راه اندازی و رونمایی خواهد شد.
دکتر صالح آبادی بیان داشت: در دوره ای که در بانک مرکزی هستم با توجه به اینکه فناوری‌ های مالی در کشور رشد خواهد داشت این موضوع هم مبنای توسعه نظام بانکی کشور خواهد بود.
وی با بیان این که موضوعات خوبی در جلسه امروز در خصوص کاهش بهای تمام شده پول، موضوع انجماد دارایی‌ها و موضوع اعتبار سنجی‌ها مطرح شد، گفت: به نظر من امروز تسهیلات باید به اشخاص معتبر حقیقی یا حقوقی داده شود نه کسی که وثیقه خوبی داشته باشد.
در پایان رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و نظام بانکی، اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانک ها و اصلاح رابطه بانک ها با مردم، از محورهای مهم در این مبحث تلقی می شوند و عمده پیشنهادات مطرح شده در جلسه امروز به اصلاح رابطه بانک ها با مردم و تسهیل آن مرتبط است.
همچنین در این هم اندیشی، فعالان فناوری های مالی ایران ضمن طرح دغدغه های خود، به بحث و بررسی درخصوص مباحثی همچون نقش فین تک ها در تنظیم گری و تحول و اصلاح نظام بانکی، کیف پول الکترونیک، اصلاح نظام کارمزدی، بانکداری باز، نئوبانک، سرمایه گذاری در فین تک ها، تنظیم گری هوشمند و... پرداختند.

نوشته شده توسط

دسته بندی: اخبار

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز این پست: 0 (0)

ثبت نظر


نظرات