بدیهی است که تمامی تجارت ها چه اینترنتی و چه حضوری، برای مدیریت مالی کسب و کار خود نیاز به ابزار های مالی حرفه ای دارند. زیرا اگر مدیریت مالی برای یک فروشگاه وجود نداشته باشد، بسیاری از موارد فراموش شده، ورودی و خروجی شرکت مشخص نمی شود، خرج و مخارج ثبت نمی شود و تمامی این موارد به اختلال در نظم یک فروشگاه منجر می شود و موجب ضرر می گردد. راه اندازی یک کسب و کار آنلاین در اینستاگرام نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع هر فروشگاه اینستاگرامی نیز نیاز به یک مدیریت مالی قوی دارد تا بتواند از نظر اقتصادی پیشرفت کند. به همین دلیل ما تصمیم داریم در این مقاله از پی فا، آموزش حسابداری فروشگاه اینستاگرامی را به طور کامل برای شما عزیزان شرح دهیم.

حسابداری فروشگاهی چیست؟

حسابداری فروشگاه اینستاگرامیراه اندازی کسب و کار شخصی و پیشرفت در آن، نیاز به پشت سر گذاشتن مراحل زیادی دارد و حسابداری فروشگاهی یکی از اصلی ترین اقدامات آن است. حسابداری فروشگاهی به مجموعه اقداماتی مانند ثبت اسناد مالی، تعیین گزارشات شرکت، ثبت خرید و فروش اجناس، ثبت مشتری ها و موجودی کالا یا انبار می گویند. در واقع هر فروشگاهی باید فعالیت های روزانه خود را بنویسد تا خرج و مخارج شرکت کاملا مشخص شود. اگر این برنامه ریزی وجود نداشته باشد، فروشگاه مورد نظر رو به ورشکستگی می رود. در گذشته تمام امور مالی یک فروشگاه در دفتر های معمولی نوشته می شد، اما امروزه با بزرگ تر شدن تجارت ها و رشد و توسعه تکنولوژی، دیگر نیاز نیست که این اطلاعات مهم به صورت دستی در دفترها وارد شوند. در این راستا نرم افزار های حرفه ای حسابداری به وجود آمده اند که به راحتی تمام اطلاعات مالی یک شرکت یا فروشگاه را در کامپیوتر ها ثبت و به بهترین شکل ممکن این اطلاعات را دسته بندی و سازماندهی می کنند. با پیدایش این ابزار های مدیریت مالی، عمل حسابداری بسیار آسان تر و پیشرفته تر از همیشه وارد میدان شد. به همین دلیل استفاده از ابزار های حسابداری برای هر کسب و کار کوچک یا بزرگ نیاز است تا مجموعه مورد نظر ضرر نکند.

آموزش حسابداری فروشگاهی اینستاگرامی

از آن جا که امروزه اینستاگرام یکی از مهم ترین منابع کسب درآمد و بستری امن برای تجارت های آنلاین به شمار می رود، چگونگی حسابداری در آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. افراد زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که از طریق پیج های فروشگاهی اینستاگرام مشغول به کسب درآمد و گذراندن زندگی خود هستند. به همین دلیل می توان گفت اینستاگرام یکی از مهم ترین شبکه های اجتماعی است که میلیون ها فروشگاه اینترنتی را در خود جای داده است. حسابداری فروشگاه اینستاگرامی به مجموعه اسناد مالی گفته می شود که در خصوص یک پیج اینستاگرام وجود داشته و توسط ابزار های مدیریت مالی کنترل و سازماندهی می شود. در ادامه مقاله به آموزش این مورد به طور کامل می پردازیم.

مراحل حسابداری پیج اینستاگرامی

مراحل حسابداری پیج اینستاگرامیبرای آنکه بتوانید حسابداری پیج اینستاگرامی خود را به بهترین نحو انجام دهید، ابتدا لازم است یک نگاه کلی از فروشگاه آنلاین خود داشته باشید. برای این کار می توانید با یک مشاور فعال در این زمینه صحبت کرده و نتیجه را در پیج خود اعمال کنید. همچنین برای حسابداری فروشگاه اینستاگرامی نیاز به یکی از نرم افزار های مالی دارید تا بتوانید تمام اسناد و فعالیت های مربوط به پیج خود را در آن ثبت کنید. بسیاری از مدیران پیج از نرم افزار اکسل برای حسابداری خود استفاده می کنند.

انتخاب یک نرم افزار حسابداری مناسب

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا عمل حسابداری به آسان ترین و سازماندهی شده ترین شکل ممکن در بیاید. نرم افزار های گوناگونی برای مدیریت مالی فروشگاه ها در بازار وجود دارد که البته استفاده از آن ها نیاز به آموزش و صرف وقت کمی دارد. اما برای انتخاب یک نرم افزار حسابداری مناسب برای فروشگاه های اینترنتی، باید از برنامه هایی استفاده شود که با این نوع کسب و کار ها هماهنگی داشته و به پلتفرم های گوناگون متصل می شوند. در ادامه برخی از مناسب ترین نرم افزار های حسابداری مناسب اینستاگرام که بر روی گوشی نیز نصب می شوند را برای شما عزیزان نام برده ایم:
• نرم افزار حسابداری قیاس
• نرم افزار حسابداری پارمیس
• نرم افزار حسابداری محک
• نرم افزار حسابداری هلو
• نرم افزار حسابداری کسبه
نرم افزار های نام برده شده، از مشهور ترین نرم افزار های حسابداری بوده و امکان ثبت اسناد مالی با حجم بالا را نیز فراهم ساخته اند. هر یک از این موارد را که خواستید به دلخواه نصب کرده و تمام فعالیت های روزانه مخصوص به پیج اینستاگرام خودرا در آن وارد کنید.

ایجاد یک حساب بانکی مجزا

یکی از کار هایی که برای حسابداری پیج اینستاگرامی شما نیاز است انجام شود، ایجاد حساب مجزا از حساب مشتریان است. در نتیجه برای بهبود عملکرد حسابداری فروشگاه اینستاگرامی، بهتر است یک حساب بانکی مخصوص پس انداز و سود پیج و یک حساب مجزا برای واریزی های مشتری داشته باشید. توصیه می شود همیشه 20 یا 30 درصد سود کل را در حساب پس انداز نگه دارید تا در صورت بروز مشکل ناگهانی، حساب مورد استفاده صفر نباشد.

تعیین اهداف و برنامه ریزی سرمایه گذاری نسبت به آن

هر فروشگاهی برای رسیدن به اهداف خود نیاز به یک برنامه ریزی مالی دقیق دارد. اما برخی از فروشگاه ها از اهداف کوچک تری برخوردار بوده و برخی دیگر تفکر برند شدن را در سر می پرورانند. به همین دلیل هر فروشگاهی باید نسبت به اهداف خود مدیریت مالی را انجام داده و برای آن برنامه ریزی کند. برای مثال شخصی که تمایل به گسترش کسب و کار خود و ایجاد برندینگ دارد باید هزینه بیشتری را به تبلیغات اختصاص دهد. همچین فروشگاهی باید با یک برنامه حسابداری دقیق از اهداف بلند مدت و کوتاه مدت پیج را تعیین کرده و نسبت به آن بودجه بندی کند. برای محقق شدن این امر حتما باید پیش از شروع فعالیت پیج خود، زمانی را برای آموزش دیدن در خصوص برنامه ریزی های مالی و حسابداری اختصاص دهید.

استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی

استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی یکی دیگر از کارهایی است که گردش های مالی فروشگاه اینترنتی شما را سازماندهی می کند. درگاه پرداخت یک روش عالی برای دریافت واریزی های پیج و روشی آسان برای پرداخت های مشتری است. از این طریق نه تنها به حسابداری فروشگاه آنلاین خود کمک می کنید، بلکه اعتماد مشتری را در خصوص حرفه ای بودن تجارت تان به دست می آورید. شرکت پی فا یکی از بهترین و محبوب ترین ارائه دهندگان خدمات درگاه پرداخت اینستاگرامی است که به صورت رایگان به شما مشاوره اولیه استفاده از درگاه را می دهد. با استفاده از درگاه پرداخت مخصوص اینستاگرام پی فا، دیگر نیازی نیست با حجم زیادی از فیش های واریزی در دایرکت درگیر باشید، بلکه مشتریان می توانند تنها از طریق یک لینک پرداخت آنلاین که در پیج شما وجود دارد، به خرید محصولات مورد نظر بپردازند و واریزی ها مستقیما به حساب بانکی که شما تعیین کرده اید انتقال داده می شود.

نکات حسابداری فروشگاه اینستاگرامی

پیش از هر چیزی باید این نکته را ذکر کنیم که حسابداری فروش، یک فرآیند تخصصی است و نیاز به آموزش دارد. به همین دلیل باید از افراد متخصص در این زمینه کمک گرفته و از نرم افزارهای تخصصی استفاده شود. زیرا با افزایش فروش، شما باید بتوانید تمامی فعالیت های مربوط به فروشگاه را سازماندهی کنید. برای محقق شدن این امر باید از یک سری عادات ضروری بهره مند شوید که به پیشرفت پیج اینستاگرامتان کمک کند. در ادامه 10 مورد از عادات ضروری برای حسابداری پیج اینستاگرامی را نام برده ایم:
1. تمامی مستندات را ثبت کنید تا در صورت نیاز به تراکنش ‌های قبلی مراجعه کنید.
2. از یک سیستم بایگانی حرفه ای بهره مند شوید و تمامی رسید ها، فاکتور ها، سوابق پرداخت و دستمزد ها را برای چندین سال نگه دارید تا در صورت لزوم بتوانید به آن ها مراجعه کنید.
3. داده های حسابداری خود را در فضاهای آنلاین مانند گوگل درایو ثبت کنید تا امکان ارائه آن ها به کاربران فراهم شود.
4. قوانین ثبت اسناد و مالیاتی را فرا بگیرید.
5. میزان ورودی و خروجی فروشگاه خود را ثبت کنید.
6. همیشه مقداری از هزینه ورودی را به پس انداز و تبلیغات پیج اختصاص دهید.
7. برنامه ریزی بودجه را در اولویت قرار دهید.
8. پرداخت‌ های نقدی را پیگیری کنید.
9. از روش های روز حسابداری مطلع باشید و همیشه پروتکل حسابداری خود را بروز نگه دارید.
10. بازده پیج را بررسی کرده و مشخص کنید که هزینه ها نسبت به بازده پیج چگونه باشد.
مواردی که در بالا ذکر شد از ابتدایی ترین کار هایی است که باید در حسابداری یک فروشگاه در نظر گرفته شود. اما یقینا موارد دیگری نیز وجود دارد که با آموزش دیدن در زمینه حسابداری، می توانید آنها را یاد بگیرید و عملکرد یک پیج را بهبود ببخشید.
جمع بندی
امور مربوط به حسابداری فروشگاه ها یکی از مهم ترین و ضروری ترین کار هایی است که باید هر کسب و کاری از آن بهره مند باشد و حساب های مربوط به خرید و فروش را سازماندهی کند. این فرآیند از طریق آموزش و دانش تخصصی کسب می شود و برای هر تجارتی ضروری می باشد. اگر یک فروشگاه آنلاین از برنامه ریزی دقیقی برای امور مالی خود برخوردار نباشد، ممکن است فاجعه ای عظیم ایجاد شود. حسابداری پیج اینستاگرامی نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای عملکرد عالی یک فروشگاه آنلاین نیز نیاز است که حساب های مالی آن دقیق ثبت شود تا فروشگاه به اهداف خود دست یابد. برای این کار بهترین توصیه ما این است که از درگاه های پرداخت اینترنتی استفاده کرده و از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا حسابداری فروشگاه آنلاین تان به بهترین نحو انجام شود.

نوشته شده توسط

دسته بندی: آموزش

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز این پست: 5 (1)

ثبت نظر


نظرات