هر روزه شاهد انواع کلاهبرداری ها در فضای اینترنتی هستیم که احتمالا موارد متعددی از آن را دیده یا حداقل شنیده ایم.یک نمونه از این کلاهبرداری ها که متاسفانه قربانیان زیادی داشته است سوء استفاده از شماره کارت بانکی افراد است.

در نظر بگیرید یک روز بدون اطلاع قبلی مبلغی به حساب شما واریز  میشود.فردی با شما تماس میگیرد با این ادعا که قصد داشته پولی به حساب دیگری واریز کند و به اشتباه مبلغ را به حساب شما واریز کرده است.او سعی میکند با شرح دروغین داستان های بعدی که برای او اتفاق افتاده احساسات شما را برانگیزد.در ادامه او درخواست میکند مبلغ واریز شده به حسابتان را به شماره کارت یا حسابی که به شما میدهد برگردانید. کلاهبردار قبلا کالایی را بصورت اینترنتی فروخته و پولش را دریافت کرده که به حساب شما واریز شده است در حالی که قصد تحویل کالا را ندارد.او جهت از بین بردن رد پا و هویت اصلی خود برای دریافت مبلغ کالا شماره کارت یا شماره حساب شما را به خریدار داده است.


هم اکنون شما از روی حسن نیت قصد میکنید پول واریز شده به حسابتان را به صاحبش برگردانید.اما نکته مهم این است که کلاهبردار با مراجعه به یک فروشگاه دیگر مثل طلافروشی به مقدار مبلغ واریز شده به حساب شما طلا خریداری میکند و شماره حسابی که به شما میدهد در واقع شماره حساب طلا فروش است.با انتقال پول از سمت و واریز به حساب طلافروش کلاهبردار طلای خریداری شده را تحویل گرفته ودر این فرایند شما از یک طرف و طلا فروش از سوی دیگر مال باخته محسوب میشوید.
در انتها راهکار های ما برای جلوگیری از این نوع از کلاهبرداری ها شامل موارد زیر است:
1)شماره کارت یا شماره حساب خود را در سایت یا آدرسی که بصورت عمومی است منتشر نکنید.
2)در مواردی مانند فروشگاه های انلاین که مجبور به ارائه شماره کارت در فضای اینترنتی بصورت عمومی هستید از درگاه های پرداخت اینترنتی(IPG) یا لینک اختصاصی درگاه پرداخت اینترنتی(UPG) استفاده کنید.

3)اگر زمانی چنین اتفاقی برای شما افتاد سعی کنید با مراجعه به بانک مبلغ واریز شده را به حساب مبدأ برگردانید نه شماره حسابی که فرد مدعی به شما میدهد.

نوشته شده توسط

دسته بندی: اطلاعات مفید

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز این پست: 2 (1)

ثبت نظر


نظرات