در سال های اخیر اهمیت فعالیت در شبکه های اجتماعی برای کسب و کار های مختلف بسیار بیشتر از گذشته شده و تمامی مشاغل تمایل به بازاریابی و فروش کالا یا خدمات خود از طریق آن را دارند، امروزه همه ما از اهمیت شبکه های اجتماعی و تاثیر آن در تصمیم گیری و خرید نهایی مشتریان مطلع هستیم و بسیاری از خرید هایی که انجام می دهیم از کسب و کار های فعال در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام می باشد.

درگاه پرداخت واسط چیست؟

اگر شما نیز صاحب کسب و کار هستید و قصد ورود به شبکه های اجتماعی را دارید، لازم است که از باید ها و نباید های آن مطلع شوید، فعالیت در هر کدام از شبکه های اجتماعی روش خاص خود را داشته و باید بدانید که کدام یک برای کسب و کار شما مناسب می باشد، در ادامه با پی فا همراه باشید.

 

کسب و کار آنلاین


آشنایی با کسب و کار آنلاین


پیش از ورود و بازاریابی در شبکه های مجازی نیاز است که کسب و کار خود را بررسی کرده و بیشتر از گذشته با آن آشنا شوید، در ادامه مهم ترین عوامل در شناخت کسب و کار جهت ورود به فضای مجازی را بررسی خواهیم کرد.
• مشتریان شما مصرف کنند نهایی هستند یا کسب و کار ها؟ ساده ترین راه برای شناخت کسب و کارتان، مشخص کردن مشتریان می باشد، زیرا در شبکه های اجتماعی اکثر مشتریان، مصرف کننده نهایی (B2C) هستند به همین دلیل اگر کسب و کار شما از نوع (B2C) می باشد نیاز است که با دقت بیشتر و برنامه ریزی دقیق تری وارد فضای مجازی شوید.
• هدف شما از ورود به فضای مجازی چیست؟ فعالیت در شبکه های اجتماعی می تواند با اهداف مختلفی باشد، به عنوان مثال هدف اکثر کسب و کار های فعال در این شبکه ها فروش مستقیم اجناس به کاربران می باشد، اما برخی تنها برای معرفی محصولات خود و معروفی برند خود وارد این عرصه می شوند، همچنین اهداف دیگری نیز مانند تشخیص نیاز مشتری، دریافت بازخورد، پیگیری خدمات پس از فروش و تعامل با مشتریان وجود دارد که سبب می شود کسب و کار ها فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی شروع کنند.
پس ابتدا بهترین نوع فعالیت برای کسب و کار خود را انتخاب کرده و با هدف مشخص وارد فضای مجازی شوید.

 

مشتریان کسب و کار


• تشخیص مخاطبان خود: پس از آشنایی با کسب و کار خود و مشخص شدن هدفتان از ورود به این شبکه، حال نیاز است که با مشتریان خود و نیاز های آن ها آشنا شوید، به عنوان مثال نیاز است که بازه سنی مشتریان، درآمد حدودی، مشکلات و نیاز ها، محل زندگی و بسیاری از موارد دیگر را بدانید، همچنین توجه به این نکته که مشتریان شما تمایل به خرید در کجا را دارند نیز بسیار مهم است.


بهترین شبکه های اجتماعی برای توسعه کسب و کار


امروزه شبکه های اجتماعی متنوعی وجود دارد که تفاوت های هر کدام با یکدیگر سبب شده که کاربرد آنها متفاوت باشید، همین امر باعث متفاوت بودن کاربران و سلایق آن ها در شبکه های اجتماعی مختلف شده است، در ادامه به بررسی محبوب ترین شبکه های اجتماعی خواهیم پرداخت و نکات مثبت و منفی هر یک را مشخص خواهیم کرد.

 

شبکه اجتماعی اینستاگرام


• اینستاگرام: فیلتر شدن تلگرام سبب شد که اینستاگرام به محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران تبدیل شود، این شبکه اجتماعی در ابتدای فعالیت خود امکانات بسیار کم و محدودی داشت اما امروزه تغییرات بسیاری داشته و به یکی از بهترین شبکه های اجتماعی در سطح بین المللی تبدیل شده است.
اکثر مخاطبان این شبکه اجتماعی به موضوعاتی نظیر سرگرمی، آموزش و خرید علاقمند هستند، همین امر سبب شده است که اینستاگرام به فضایی مناسب برای کسب و کار های مختلف تبدیل شود، اینستاگرام شبکه مناسبی برای معرفی، فروش و تعامل با کاربران بوده اما باید بدانید که شروع فعالیت در این شبکه اجتماعی و تولید محتوای خلاقانه برای آن بسیار پر هزینه است، اما به مرور زمان با افزایش فروش و تبلیغات این هزینه های اضافی جبران می شود.

 

اینستاگرام


برای فعالیت در این شبکه اجتماعی باید بدانید که تعداد خانم ها در اینستاگرام بیشتر بوده و محدوده سنی اکثر کاربران آن از 16 تا 40 سال می باشد، همچنین بیشتر کسب و کار های اینستاگرامی در زمینه هایی مانند عکاسی، مد، رستوران، سرگرمی، سلامتی، هنر، صنایع دستی، تکنولوژی و ... فعالیت دارند.

به طور کلی اینستاگرام امکانات کامل و قابل قبولی را به کاربران ارائه می دهد، اما دارای معایبی مثل کمبود امکانات ساخت فروشگاه، تولید محتوای سخت تر نسبت به سایر شبک های اجتماعی و هزینه های بالا می باشد، لازم به ذکر است که بزرگ ترین مشکل اینستاگرام برای فروشگاه ها و کسب و کار ها نبود امکانی برای پرداخت آنلاین می باشد، این مشکل با استفاده از فرم پرداخت پی فا به راحتی رفع می شود.

 

شبکه اجتماعی تلگرام


• تلگرام: محبوب ترین پیام رسان در بین ایرانی ها تلگرام بوده که چندین سال از فیلتر شدن آن می گذرد اما این امر سبب کاهش محبوبیت آن نشده است، کاربران با هر سختی که شده از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند، کسب و کار ها می توانند برای فروش، اطلاع رسانی و ارتباط با مشتریان یک کانال تلگرامی ایجاد کرده و با استفاده از تبلیغات و اطلاع رسانی کاربران را به کانال خود دعوت کنند.
بازه سنی افرادی که از تلگرام استفاده می کنند بسیار بزرگ تر از اینستاگرام بوده به طوری که کاربران در بازه سنی 10 تا 55 سال قرار می گیرند، همچنین زمینه کاری مشاغلی که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارند عبارت اند از: اتومبیل، تکنولوژی، اخبار، زیبایی، تفریح، مد، سرگرمی و ...
تلگرام نسبت به اینستاگرام دارای مزیت هایی مثل امکان ساخت گروه و تبلیغات ارزان تر می باشد، همچنین از معایب آن می توان به فیلتر بودن در ایران و عدم امکان استفاده از درگاه پرداخت اشاره کرد، البته این مورد نیز مانند اینستاگرام با استفاده از فرم پرداخت پی فا قابل حل می باشد.

 

کاربرد های لینکدین


• لینکدین: در ابتدای متن گفتیم که آیا مشتریان شما مصرف کننده نهایی هستند یا کسب و کار ها، شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام برای هر دو کاربردی بوده اما تاثیر اصلی را بر روی مصرف کننده نهایی دارد، اگر مشتریان شما کسب و کار ها هستند نیاز است که فعالیت خود را در شبکه اجتماعی لینکدین آغاز کنید، این شبکه بهترین مکان برای کسب و کار های B2B می باشد.
اکثر کاربران لینکدین سمت های مهم و تاثیر گذاری در شرکت های مهم و شناخته شده دارند، پس اگر بتوانید کسب و کار خود را در این شبکه اجتماعی معرفی و نظر این افراد را جلب کنید، قطعا کسب و کار شما پیشرفت خواهد کرد.
جالب است بدانید که طبق یک نظرسنجی از هر 5 نفر کاربر لینکدین، 4 نفر وظیفه مهمی را در شرکت های مختلف بر عهده دارند، همچنین قدرت خرید این افراد 2 برابر از سایر کاربران بیشتر می باشد.

 

ویژگی های توییتر


• توییتر: این شبکه اجتماعی مکان مناسبی برای انتشار اخبار با سرعت بسیار بالا می باشد، به همین دلیل اگر کاربری که از خدمات شما استفاده کرده است، راضی یا ناراضی باشد به سرعت نظر خود را توییت کرده و با دوستان خود به اشتراک می گذارند، نظر این افراد چه مثبت باشد چه منفی تاثیر بسیاری بر روی کسب و کار شما دارد، پس نیاز است که فعالیت خود را در این شبکه اجتماعی جهت پیگیری خدمات پس از فروش آغاز کرده و نظرات مشتریان خود را بررسی کنید.
محدوده سنی کاربران توییتر بین 18 تا 30 سال بوده، همچنین باید بدانید که تعداد کاربران ایرانی آن نسبت به تلگرام و اینستاگرام کمتر است اما تاثیر اخبار منتشر شده در آن بسیار بیشتر و همه گیرتر می باشد.

فرم پرداخت چیست؟

شبکه های اجتماعی فراموش شده


همانطور که می دانید شبکه های اجتماعی دیگری نیز برای فعالیت کسب و کار ها وجود دارد که شناخته شده ترین آنها فیسبوک و پینترست به حساب می آید، فیسبوک در سال های دور پرطرفدار ترین شبکه اجتماعی در بین ایرانیان بود، اما با معرفی و توسعه اینستاگرام، مردم کشورمان این شبکه اجتماعی را فراموش کرده و فعالیت خود را در اینستاگرام ادامه دادند. امروزه تعداد کاربران فعال در فیسبوک بسیار پایین بوده اما اگر قصد توسعه کسب و کار خود را در خارج از ایران دارید، فیسبوک در سایر نقاط دنیا همچنان پرمخاطب و محبوب است.

 

شبکه های اجتماعی


پینترست یک شبکه اجتماعی خلاقانه و کاملا تصویری محسوب می شود، کاربران این شبکه اجتماعی تمایلی به خواندن متن پست و تماشای تصاویر بی کیفیت و غیر جذاب ندارند، رنج سنی کاربران پینترست بین 18 تا 40 سال بوده و درصد بالایی از مخاطبان آن را خانم ها تشکیل داده اند، پس اگر کسب و کار شما جذابیت های لازم برای حضور در این شبکه اجتماعی را دارد، همین حالا یک حساب کاربری برای خود بسازید.
بنظر شما مناسب ترین شبکه اجتماعی برای کسب و کار ها در ایران کدام یک از موارد معرفی شده می باشد؟

نوشته شده توسط

دسته بندی: اطلاعات مفید

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز این پست: 0 (0)

ثبت نظر


نظرات