واژگان صنعت پرداخت

استفاده از فناوری در خدمات مالی جهت کارایی بیشتر شاید کوتاه ترین تعریفی است که میتوان برای فین تک ارائه داد .فین تک از ترکیب دو کلمه مالی (Financial) و تکنولوژی(Technology) شکل گرفته است که برای معادل آن در زبان فارسی از عبارت های "فناوری مالی" و "نوآوری در خدمات مالی" استفاده شده است.به عبارتی فین تک به شرکت ها یا کسب و کار هایی اشاره دارد که با کمک فناوری سعی در تغییر چهره خدمات مالی از سنتی به مدرن و کارایی هر چه بیشتر دارند.خدماتی که این شرکت ها ارائه میدهند شاید به خودی خود خدمات تازه ای نباشند و آنچه اهمیت دارد در شیوه عرضه این خدمات است.

زندگی در عصر جدید گره خورده به رشد صنعت فین تک و خدمات آن که ما را مجبور میکند هر چه بیشتر با اصطلاحات آن آشنا شویم.در ادامه قصد داریم شما را با برخی از اساسی ترین عنواین این حوزه آشنا کنیم.

 

(AML)Anti Money Laundering

قوانین بین المللی ضد پولشویی است که جهت جلوگیری از درآمدهای غیرقانونی مصوب شده است.

(API)Application Programming Interface

آی پی آی پل ارتباطی بین دو اپلیکیشن است.برای فهم بهتر,در قالب یک مثال اینطور میتوان گفت که زمانی که شما برای سرو غذا به یک رستوران مراجعه میکنید این سرویس همانند پیشخدمت رستوران سفارش شما (درخواست از یک نرم افزار) را به آشپزخانه رستواران(نرم افزار دیگر) میرساند و پس از مدتی غذای شما(سرویس مربوطه) را تحویل میدهد.

Cryptocurrency

کریپتوکارنسی یا رمز ارز در مقایسه با پول نقدی که قابل لمس است و می توانید آن را با خود هر جایی ببرید، ارز رمزنگاری شده یا  یک دارایی دیجیتال است که قابلیت مبادله دارد. این پول وجود فیزیکی ندارد و موجودیت آن بصورت دیجیتال است. کلمه “رمزنگاری شده” در حقیقت به ساختار رمزگونه که هنگام انجام تراکنش ها به منظور بالا بردن امنیت و اعتبارسنجی در شبکه استفاده می شود، اشاره دارد.انواع ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین,اتریوم,ریپل

Bitcoin

بیت کویت در واقع اولین و محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است.

Blockchin

 بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

Collaborative Consumption

مصرف مشارکتی که اقتصاد تسهیمی نیز گفته میشود و یک مدل اقتصادی است که بر پایه اشتراک گذاری سرویس ها,ایتم ها و یا محصولات بین افراد مختلف است که معمولا از طریق اینترنت انجام میگیرد.

(DRAAS)Disaster recovery as a service

سرویس جبران خسارت یا DRAAS در حقیقت نوعی بیمه برای سرور و اطلاعات محفوظ بر آن است. در صورت وقوع اتفاقات ناگوار و حوادث پیش بینی نشده ی طبیعی یا ناشی از خطای انسانی، این سرویس صدمات وارده به سرور را جبران کرده و دسترسی پذیری، محرمانگی و یکپارچگی اطلاعات سرور را حفظ می کند.در این شرایط نیاز به طرحی جامع و متناسب از قبل برنامه ریزی شده است که امکان بازگردانی عملکرد به حالت اولیه در کمترین زمان ممکن داشته باشیم.

(EMV)Europaycard ،Mastercard ،Visa

این نام برگرفته از سه شرکتی است که اولین بار قوانین مربوط به اکوسیستم کارت های نقدی و اعتباری تدوین کردند.این معیار در واقع استانداردی برای پرداخت با کارت‌های نقدی و کارت‌های اعتباری است که مزیت‌های اصلی این استاندارد شامل امنیت، کنترل بهینه و مطمئن تراکنش‌های برون خط و استفاده از چند برنامه کاربردی روی یک کارت است.

Messaging Commerce

به معنای تجارت پیام رسان ها است که در واقع اشاره به خرید های اینترنتی دارد که به سادگی از طریق پیام رسان های ارتباطی انجام میگیرد.

(KBA)Knowledge-based authentication

اعتبارسنجی مبتنی بر دانش با تکیه بر رویکردهای اماری تدوین شده است.این رویکرد با بررسی و تجزیه و تحلیل وضعیت جاری و سابق متقاضی اعتبار وی را محاسبه میکند.اعتبار سنجی متقاضی در واقع میزان ریسک عمل به تعهدات فرد را مشخص میکند.

(KNC)Know yure customer

knc دیدگاهی است به معنای مشتری ات بشناس.در واقع به بنگاه های اقتصادی کمک میکند با کسب اطلاعات کاربردی و مهم از مشتری خدمات بهتر و مناسب تری به وی ارائه دهند و این یک ارتباط دو طرف برد محسوب میشود

(Fintech(Financial technology

این اصطلاح به معنای استفاده از تکنولوژی در سیستم های مالی است و به شرکت هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی سعی در سهولت انجام تمامی عملیات مالی  دارند.

On-boarding

پذیرش سازمانی به آماده سازی و فراگیری دانش تخصصی نیروهای ورودی به یک سازمان میگویند که به آنها کمک میکند با سازمان مربوطه هر چه سریعتر سازگار و یکپارچه شده و همچنین حداکثر کارآمدی را داشته باشند.

Payment Gateway

درگاه پرداخت یکی از مهمترین و پرکاربردترین ابزارها در تجارت الکترونیک به حساب می آید. تمامی کسب و کارها با استفاده از درگاه پرداخت میتوانند هزینه کالا یا خدمات خود را از کاربر به صورت حضوری و غیرحضوری دریافت کنند و گزارش کاملی از معاملات خود داشته باشند.

(POS)Point of sale

منظور از پایانه فروش دستگاهای متصل به سیستم های بانکی است که امکان پرداخت برای خریدار و دریافت مبلغ فروش توسط فروشنده را فراهم می آورد.

P2P lending

یک سیستم وام دهی نفر به نفر است که به دور از روش های سختگیرانه و سنتی بانک های و همچنین حذف واسطه گری بانک ها انجام میگیرد.از مزیت های این روش میتوان به پایین بودن نرخ بهره و جلوگیری از اتلاف وقت اشاره کرد.

(SSO)Single Sign-on

ورود یکپارچه به سیستمی اشاره دارد که افراد بتوانند تنها با یک نام کاربری و رمز ورود وارد سایت های و برنامه های مختلف شود

Smart Contracts

قرارداد هوشنمد در واقع قرارداد نسل جدید است که با حذف واسطه موجب صرفه جویی در هزینه و زمان شده است.همچنین این نوع از قرارداد ما را از اعتماد به واسطه ها بی نیاز کرده و با استفاده از بلاک چین ها ثبات و اعتبار قرارداد را تضمین میکند.

Tokenization

توکنیزیشن به معنای تبدیل دارایی های مختلف فرد به دارایی دیجیتال است

Underbanked

این اصطلاح به دسته ای از افراد که دسترسی مناسبی به خدمات بانکی ندارند یا قوانین و مقررات بانکی متناسب با امور مالی آنها وجود ندارد  اطلاق میگردد.شرکت های حوزه تکنولوژی مالی یا فینتک مهمترین شرکت های یاری رسان به این افراد محسوب میشود.

نوشته شده توسط

دسته بندی: اطلاعات مفید

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز این پست: 0 (0)

ثبت نظر


نظرات