سامانه نهاب چیست؟

نگهداری اطلاعات مشتریان بانکی یعنی "نهاب" سامانه ای است که تمامی بانک ها و موسسات مالی دارای مجوز از بانک مرکزی را قادر میسازد انواع استعلام مشتریان خود را از سازمان های مختلف شامل اداره ثبت شرکت ها,نیروی انتطامی,ثبت احوال و ارگان های قضایی دریافت نمایند.  

کد شناسه شهاب چیست؟

ارتباط بین سامانه نهاب با ارگان های ذکر شده توسط کد شناسه شهاب صورت میگیرد و افراد برای ورود به سامانه نهاب باید اقدام به دریافت شناسه هویت الکترونیکی بانکی یعنی "شهاب" کنند که با مراجعه حضوری به شعبه محل افتتاح حساب بانکی فرد صورت میگیرد. بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی حساب های بانکی که اقدام به دریافت کد شناسه شهاب نکرده اند مسدود شده و از هیچگونه خدماتی بهرمند نخواهند شد.

برای دریافت کد شناسه شهاب چه اطلاعات و مدارکی نیاز است؟
بانک ها و موسسات مالی برای صدور کد شناسه شهاب نیاز به اطلاعات هویتی کامل افراد شامل:نام،نام خانوادگی،کد ملی،شماره شناسنامه،آدرس محل سکونت،کد پستی،شماره تماس و شغل  دارند.افراد با همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه خود میتواند نسبت به دریافت کد شناسه شهاب اقدام کند.

آیا همه مشتریان باید جهت دریافت کد شناسه شهاب اقدام کنند؟

لازم به ذکر است که تنها مشتریانی نیاز به دریافت کد شناسه شهاب دارند که اطلاعات هویتی ثبت شده آنها در بانک ها ناقص باشد و در صورت وجود چنین مشکلی از سوی بانک ها پیامک یا تماس جهت مراجعه  حضوری شخص به بانک و تکمیل اطلاعات دریافت میکنند.

نوشته شده توسط

دسته بندی: اطلاعات مفید

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز این پست: 0 (0)

ثبت نظر


نظرات