توسعه کسب و کار های آنلاین و پیشرفت تکنولوژی سبب شده که افراد سودجو فضای اینترنت را برای کلاهبرداری انتخاب کنند، کلاهبرداران اینترنتی از روش های جدید و بسیار پیچیده ای استفاده می کنند، امروزه روش های بسیاری برای کلاهبرداری در این فضا طراحی شده اما برخی از آن ها محبوب تر بوده و اکثر افراد حرفه ای از روش های معروف استفاده می کنند، به همین دلیل نیاز است که کاربران با برخی از معروف ترین روش های کلاهبرداری اینترنتی آشنا شوند، در ادامه با پی فا همراه باشید.

 

کلاهبرداری اینترنتی


روش های معروف کلاهبرداری در شبکه اینترنت

کلاهبرداران امروزی از روش های متفاوتی نسبت کلاهبرداران قدیمی استفاده می کنند، جالب است بدانید که برخی از روانشناسان پس از برسی این افراد متوجه شدند که کلاهبرداران نسبت به افراد عادی از هوش بسیار بالاتری برخوردار بوده و همین امر سبب می شود که به فکر خلق راه های جدید و پیچیده ای برای کلاهبرداری بیفتند.
برخی از معروف ترین و رایج ترین روش های کلاهبرداری اینترنتی که توسط کلاهبرداران حرفه ای استفاده می شود به شرح زیر است:
• کلاهبرداری نیجریه ای
• کلاهبرداری هویتی
• کلاهبرداری با استفاده از قرعه کشی
• فیشینگ
• کلاهبرداری چارلز پونزی
• کلاهبرداری با جعل اسناد خانه بی مالک
• کلاهبرداری از راه پیشنهاد کاری

در ادامه مقاله به معرفی و توضیح هر یک از روش های خواهیم پرداخت.

 

کلاهبرداری نیجریه ای

 

روش کلاهبرداری نیجریه ای

یکی از مرسوم ترین و اولین روش ها برای کلاهبرداری در فضای اینترنت، کلاهبردی نیجریه ای بوده، سال هاست که کلاهبرداران از این روش برای گول زدن افراد استفاده می کنند، روش نیجریه ای معمولا با یک ایمیل از فردی ناشناس شروع می شود، در متن این ایمیل نوشته شده که شخصی قصد دارد مقدار بسیار زیادی پول را از کشوری که در آن زندگی می کند خارج کند و برای این کار به کمک شخص دیگیری نیاز دارد، در این روش معمولا کشور مبدا نیجیریه بوده به همین دلیل نام آن را روش نیجریه ای گذاشته اند، در ادامه متن گفته شده که اگر به او کمک کنید مبلغی را برای تشکر به شما می دهد.
اگر قربانی به این ایمیل پاسخ مثبت دهد، شخص کلاهبردار از او می خواهد که مبلغ 1000 دلار را جهت هزینه ها و کارهای بانکی، ارسال کند، پس از واریز پول شخص کلاهبردار ناپدید شده و قربانی تازه متوجه می شود که چه اتفاقی افتاده است.

 

کلاهبرداری هویتی

 

روش کلاهبرداری هویتی

امروزه بسیاری از افراد برای ورود به برخی از سایت ها از ایمیل خود استفاده کرده و یا اطلاعات هویتی خود را در بخشی از ایمیل ذخیره می کنند، همین امر سبب شده که کلاهبرداران به طور مستقیم ایمیل افراد را مورد هدف قرار دهند و با نفوذ به آن اطلاعات هویتی و امنیتی کاربران را به سرقت می برند.
این روش برای کلاهبرداران بسیار ساده بوده و در موارد متعددی کاربرد دارد، پس بهتر است که برای امنیت هر چه بیشتر ایمیل خود موارد امنیتی لازم مانند تایید هویت دو مرحله ای را فعال کنید.

 

کلاهبرداری با قرعه کشی

 

روش کلاهبرداری با قرعه کشی

همه ما روزانه چندین پیامک تحت عنوان "شما برنده مسابقه ما شده اید" دریافت می کنیم، بسیاری از این پیام ها توسط کلاهبرداران اینترنتی ارسال می شود، در این روش مانند روش نیجریه ای از شما می خواهند که مبلغی را جهت ارسال جایزه واریز نمایید، اما پس از واریز خبری از جایزه نیست!
برخی مواقع از این روش تحت عنوان "شما برنده لاتاری شده اید" نیز استفاده می کنند، در این مدل شما ایمیلی را دریافت کرده که در متن آن گفته شده با پرداخت مبلغی مشخص می توانید برنده لاتاری یا همان گرین کارت آمریکا شوید و زمانی که شما پول را پرداخت کنید، خبری از گرین کارت نیست!

 

فیشینگ

 

کلاهبرداری از طریق فیشینگ

کاربران اینترنت بارها کلمه فیشینگ را شنیده اند، اما فیشینگ چیست؟ به طور کلی سرقت اطلاعات امنیتی شما مانند رمز عبور، شماره کارت بانکی و رمز آن از طریق طراحی صفحات وب، مشابه نسخه اصلی را فیشینگ می گویند، به عنوان مثال در این روش کلاهبردار صفحه ای را دقیقا مشابه درگاه پرداخت طراحی کرده و شما را برای خرید کالا یا خدماتی که غیر واقعی است به این صفحه می کشاند، پس از وارد کردن شماره کارت و رمز دوم هیچ پرداختی انجام نمی شود اما اطلاعات بانکی شما کپی شده و شخص کلاهبردار حساب شما را خالی می کند.
برای جلوگیری از این روش کلاهبرداری می توانید از درگاه پرداخت پی فا که کاملا امن و تایید شده است، استفاده نمایید.

 

کلاهبرداری چارلز پانزی

 

روش کلاهبرداری چارلز پونزی

همه ما حداقل یک بار نام شرکت های هرمی را شنیده ایم یا با افرادی که در این شرکت ها کار می کنند صحبت کرده ایم، این روش کلاهبردی در واقع همان طرح اصلی شرکت های هرمی بوده و نام آن از اولین شخصی که این طرح را ارائه داد، گرفته شده است. در سال های گذشته کلاهبرداران بسیاری از این روش برای رسیدن به اهداف خود استفاده کرده اند، طرح هرمی به سرعت مورد استقبال قرار گرفت و در تمام نقاط دنیا و همچنین فضای اینترنت پخش شد، بهتر است در هنگام مواجه شدن با همچین طرح هایی به سرعت خود را کنار بکشید و در این گونه کار ها شرکت نکنید.

روش کلاهبرداری از طریق جعل اسناد

خانه های بدون مالک و فراموش شده یکی ازمواردی است که کلاهبرداران با استفاده از آن ها پول خوبی را به جیب می زنند، این افراد وقت خود را صرف پیدا کردن همچین خانه هایی کرده و سپس با جعل سند، خانه های بدون مالک را در شبکه اینترنت به خریداران با قیمتی بسیار ارزان پیشنهاد داده تا آن ها را متقاعد به خرید کنند.

 

کلاهبرداری از طریق پیشنهاد کاری

 

روش کلاهبرداری از راه پیشنهاد کاری

پیشنهاد کاری در فضای اینترنت به اشخاص جویای کار، یکی دیگر از روش های کلاهبرداری محسوب می شود، در این روش شخص کلاهبردار خود را به عنوان رئیس یک شرکت که در کشور دیگری نسبت به محل زندگی فرد قربانی است، معرفی کرده و به افراد پیشنهاد کار در کشور خودشان را می دهد، در ادامه رئیس شرکت که همان فرد کلاهبردار است کار را برایتان شرح می دهد، معمولا گفته می شود که این شغل نیاز به 3 تا 5 ساعت کار در خانه دارد و بسیار ساده می باشد، همچنین حقوق آن را بیش از 3 هزار دلار در روز اعلام می کنند که رقم وسوسه کننده ای به نظر می رسد.
اگر شغل را قبول کنید، اطلاعات حساب بانکی شما را گرفته و مبلغی را برایتان واریز می کنند، سپس می خواهند از طریق روش های مشخصی پول دریافت شده را برای شخصی ناشناس واریز نمایید، درواقع شما واسطه کار خلاف خواهید شد و در نهایت پلیس با شما طرف است زیرا هویت اصلی شخصی که به صورت ظاهری رئیس شماست، مشخص نیست.

کسب و کار آنلاین در شبکه های اجتماعی

دنیای تکنولوژی و اینترنت روز به روز در حال پیشرفت بوده و توجه هرچه بیشتر افراد به این شبکه، باعث افزایش تعداد کلاهبرداران و روش های کلاهبرداری می شود، در حال حاضر روش های بسیاری برای کلاهبرداری در فضای اینترنت وجود دارد که برخی از آن ها همچنان ناشناخته هستند و ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم که معروف ترین و پر استفاده ترین روش های موجود را به شما همراهان عزیز پی فا معرفی کنیم تا در هنگام مواجه شدن با کلاهبرداران با روش های این افراد آشنا باشید.

نوشته شده توسط

دسته بندی: دانستنی ها

به این پست امتیاز دهید.
امتیاز این پست: 4 (2)

ثبت نظر


نظرات